vineri, 27 noiembrie 2015

Protejarea copiilor de capcanele internetului


Proiect de activitate- consiliere de grup

Tema : Protejarea copiilor de capcanele internetului

Prof.consilieri susținători: Nicoară Cristina, Ciuhan Marian

Grup de 12 copii

Metode utilizate: discuție prin punere de întrebări, lucru pe grupe, vizionare videoclip, utilizare desen pentru a simboliza concept

Resurse: film didactic pe o temă preventivă, material power-point, fișă de lucru, instrumente de desenat, de scris, coli flip-chart

Obiective operaționale:

Elevul să fie capabil să:

1.   Conștientizeze aspecte îngrijorătoare în comportamentul unui adolescent sau copil

2.   Recunoască comportamente care îl predispun la vulnerabilitate

3.   Realizeze că uneori, dincolo de factorii exteriori, este alegerea personală de a fi sau nu vulnerabil

4.   Definească conceptul de abuz

5.   Enumere forme de abuz

6.   Să identifice faptul că adesea formele de abuz sunt interconectate

7.   Să gândească critic când se raportează la site-uri de socializare, jocuri on-line

8.   Să conștientizeze ce alcătuiește un mediu sigur pentru copii/ adolescenți


Desfășurarea activității:

1.   Elevii, împărțiți în patru grupe, vor identifica ce aspect de pe internet stârnesc interesul diferitelor grupe de vârstă: copii, adolescenți, adulți, vârsta a 3-a

       Se va puncta existența unei corespondențe între interesele din viața reală și cele on-line. 10 minute

2.   Elevii vor participa la o discuție legată de conștientizare faptului că există persoane, instituții, organizații care apară drepturile copiilor, ținând seama de interesele și nevoile lor. Ei nu sunt singuri și pot cere ajutorul comunității, atât în realitate , cât și în mediul virtual. 5 minute

3.   Elevii vor fi împărțiți pe grupe  ce corespund unui grup de suport pentru un copil vulnerabil: părinți, profesor, profesor-diriginte, frați, colegi. Să se gândească la cazurile prezentate în filmele didactice cu rol preventiv și la experiența personal și să identifice aspectele îngrijorătoare din comportamentul copilului/ adolescentului.

Părintele poate întreba copilul despre

o   Ce site-uri utilizează?

o   Prietenii pecare îi are și cum a ajuns să îi cunoască?

o   Cum comunică cu acești prieteni?

o   Ce fel de informații împărtășesc? 10 minute

4.   Discutarea conceptului de vulnerabilitate și a celui de abuz

Se va define abuzul după OMS, adică toate formele de rău tratament fizic și emoțional, neglijare sau relație indiferentă, exploatare comercială sau alt tip de exploatare, rezultând un rău prezent sau potențial pentru sănătatea copilului, supraviețuirea, dezvoltarea și demnitatea, în contextual unei legături între responsabilitate , încredere sau tărie de caracter.

Se observă că vulnerabil poate fi și un copil cu un context de creștere pozitiv, cu familie atentă, dezvoltat normal datorită naivității, curiozității și implicării în  jocuri pe net, faptul că deține un smartphone îl poate determina să descarce aplicații fără să le filtreze, influența grupului de aceeași vârstă.

Comportamentul lor îi face vulnerabili prin trimitere de imagini indecente; alți tineri contribuie la răspândirea de imagini indecente, imaginile pot fi utilizate abuziv în scop comercial. 10 minute

5.   Comportamentul persoanei care abuzează este discutat odată cu conceptele sexting, grooming, bullying. Se simbolizează printr-un desen aspecte ce fac dintr-un individ un abuzator. 10 minute

6.   Prezentarea paradigmei ce răspunde la întrebarea “Ce alcătuiește un mediu sigur pentru copil/adolescent?5 minute

 

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Doar o vorba sa-ti mai spun